GLASBENE KORENINE LOJZETA SLAKA


Ljudska glasba je tradicionalna, večinoma ustno prenesena glasba raznih ljudstev. Obsega vokalno, instrumentalno in plesno glasbo. Na Slovenskem se je vedno pelo večglasno, instrumentalni sestavi so bili v različnih pokrajinah drugačni, med plesnimi ritmi sta prevladovala polka in valček.


Z ljudskim petjem in igranjem na diatonično harmoniko se je Lojze Slak srečeval od otroštva dalje v družinskem okolju na Dolenjskem. V Barbovi hiši so imeli harmoniko, zato so se pri njih ob večerih zbirali vaški fantje in peli ljudske pesmi. Stric Ludvik je bil godec in tudi stric Lojze je igral harmoniko. Pred vstopom v osnovno šolo je Lojze večkrat na skrivaj vzel stričevo harmoniko in se sam naučil igranja. Lojze je že kot štirinajstletnik prvič samostojno igral na ohceti in stopil na pot svojih vzornikov – strica Ludvika ter cenjenega godca v novomeškem okolju Franca Potočarja. Talentiranost in vztrajnost mladega fanta je bila očitna.


ANSAMBEL BRATOV SLAK


Leta 1957 je Lojze Slak nastopil v radijski oddaji Pokaži, kaj znaš! z diatonično harmoniko, čeprav do takrat na Radiu Ljubljana ni bilo zaželeno igranje na frajtonarico. Veljala je za harmoniko, s katero ni mogoče kvalitetno izvajanje glasbe. Lojze Slak je v oddaji zmagal in dobil potrditev svojega dela. Kljub temu je na priporočilo glasbenih urednikov med letoma 1957 in 1963 poleg diatonične, igral še na kromatično harmoniko, vendar ga ta ni prepričala. Od tega leta dalje je igral le na diatonično harmoniko.


Slakova želja je bila ustanoviti svoj ansambel. Leta 1958/1959 ga je ustanovil skupaj s svojimi tremi brati z imenom Ansambel bratov Slak, ki je okvirno deloval do leta 1961. V Slakovem ansamblu je igral Lojze harmoniko, Tone trobento, Matija klarinet in Stane bas. Posneli so štiri pesmi za Radio Ljubljana z naslovi: Mirnopeška polka, Pomlad na deželi, Svatje že vriskajo in Vijolice. Mirnopeška polka je bila prva pesem, ki jo je napisal Lojze Slak.

Razvoj in obstoj ansambla so onemogočile predolge odsotnosti bratov zaradi odhodov na dvoletno služenje vojaškega roka. Lojze Slak se je po ukinitvi ansambla bratov Slak napotil v Ljubljano in si tam poiskal delo, s katerim se je lahko preživljal.​

 

Nazaj